Kannabinoidy dla zdrowia kości

przez

Kannabinoidy dla zdrowia kości

Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak ważne są zdrowe i mocne kości. Niestety z wiekiem ich wytrzymałość maleje, jesteśmy bardziej podatni na złamania, choroby reumatyczne czy inne dolegliwości bólowe. Okazało się, że kannabinoidy mogą regenerować złamane kości.

Kannabinoidy na zdrowe kości

Naukowcy udowodnili, że podawanie kannabinoidów zawartych w marihuanie, takich jak THC czy CBD, doskonale wpływa na kości. Ich działanie reguluje metabolizm komórek. Inaczej mówiąc - chore komórki zastępowane są zdrowymi i silnymi, dzięki czemu kości mogą się zrastać i być wytrzymalsze. Mało tego, okazuje się, że kannabinoidy zatrzymują proces wapnienia kości, dzięki czemu zapobiega się ich kruszeniu wraz z wiekiem.

CBD na złamania kości

Badania prowadzone w 2015 roku w Izraelu pokazały, że kannabinoid CBD, zawarty w marihuanie, rzeczywiście reguluje wzrost kości, co wpływa na ich lepszą regenerację podczas złamania. Co prawda badania zostały przeprowadzone na szczurach i są to dopiero pierwsze wzmianki na ten temat, jednak można wnioskować zbawienny wpływ medycznej marihuany na dolegliwości kostne.

Medyczna marihuana w leczeniu kości

Choć na razie badania przeprowadzone na ludziach są ograniczone, rośnie coraz większa grupa zwolenników leczenia złamań kości medyczną marihuaną. Wykonane do tej pory badania są bardzo obiecujące i wykazują silne pozytywne działania regeneracyjne dla metabolizmu komórek zawartych w kościach. Efektem stosowania medycznej marihuany może być szybsze zrastanie się złamanych kości i skuteczniejsze leczenie bólów kostnych. Wierzymy, że naukowcy będą drążyć ten temat a ich badania pomogą wielu ludziom z problemami kostnymi.