Wpływ konopi indyjskich na choroby neurodegeneracyjne

przez

Wpływ konopi indyjskich na choroby neurodegeneracyjne

Czym są choroby neurodegeneracyjne?

Większość osób słysząc " choroby neurodegeneracyjne" kojarzy je sobie z chorobami takimi jak Alzheimer, stwardnienie rozsiane czy Parkinson. Na świecie istnieje jednak znacznie więcej chorób o tego rodzaju podłożu. Niestety obecnie jest niewiele leków konwencjonalnych, które pozwalałyby na całkowite wyleczenie tego rodzaju chorób.

Marihuana pomoże?

Obecnie w szybkim tempie postępują zmiany prawne w zakresie stosowania medycznej marihuany. Dlatego też osoby cierpiące na różne choroby neurodegeneracyjne i inne (np. anemia sierpowata czy nowotwory) mogą uzyskać szansę na odzyskanie zdrowia. Badania, które obecnie są prowadzone, mają odpowiedzieć na pytanie: jak marihuana może wspomóc pacjentów, u których wykryto choroby neurodegeneracyjne?

Badania

W 2009 roku opublikowane zostały badania, w których zawarty był przegląd skuteczności działania kannabinoidów w kontekście chorób neurodegeneracyjnych. Kannabinoidy to jeden ze składników zawartych w marihuanie. Jaki był wynik tych badań? Żaden. Z czego to wynikało? Z braku wystarczającej ilości danych.

Czy coś się zmieni w tej kwestii?

Od tego czasu w USA zmieniło się na szczęście prawo. Zalegalizowano bowiem medyczną marihuanę. W sierpniu 2015 roku zostały opublikowane badania przez American Academy of Neurology, które oparto na dowodach z przeglądu przypadkowych badań kontrolnych z użyciem konopi indyjskich. Naukowcy odkryli w trakcie badań, że niektóre z kannabinoidów posiadają właściwości pozwalające na łagodzenie objawów takich jak: bolesne skurcze, spastyczność oraz ból powiązany ze stwardnieniem rozsianym.